Evde Tuvalet Kazalarına Son Verecek Yavru Köpek Çiş Pedi Eğitimi

0
589

Yeni bir köpek yavrusu için çiş pedine alıştırmak için ne yapacağınız gerektiğini bilmiyorsanız bu durum çok zor olabilir, ancak köpeğinizin tuvaleti geldiğinde çiş pedine gitmesine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birkaç yardımcı araç vardır.

Çiş pedleri (yavru pedleri veya lazımlık olarak da adlandırılır) kullanmak, yavru köpeğinize tuvaleti için kullanmanın uygun olduğunu öğretmenin bir yoludur. Tutarlılık, bu eğitim tekniğinin anahtarıdır ve daha sonra köpeğinize sonunda dışarıda tuvalet eğitimini öğretmek için de kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpek Tuvalet Lekesi ve Koku Gidericisi Nasıl Kullanılır?

Köpek İçin Çiş Pedi Seçimi

Bir lazımlık pedi kullanmanın ardındaki fikir, yavru köpeğinizin lazımlığa gitmesi için tutarlı bir alan sağlamaktır. Emici, temizlemesi kolay ve yavru köpeğinizin yaptığı pislikler için yeterince büyük bir şey seçmek isteyeceksiniz.

köpek çiş pedi kullanımı

Köpek Çiş Pedlerine Göz Atın

Büyük ırk köpekler, oyuncak ırklara göre daha ağır hizmet seçeneklerine ihtiyaç duyabilir. Gazeteler, kağıt havlular, bez havlular ve mağazadan satın alınan çiş pedleri veya iç/dış mekan halı lazımlık istasyonları tüm seçeneklerdir.

Gazete ve kağıt havlular dağınık olabilir ve üzerleri kirlendikten sonra temizlenmesi zor olabilir, ancak bunlar ucuzdur. Bez havlular emicidir ancak düzenli olarak yıkanması gerekir ve yavru köpeğinizin battaniye veya oyuncak gibi çiğnemeye çalışması daha olasıdır.

Mağazadan satın alınan çiş pedleri, emicilikleri, boyut seçenekleri ve elden çıkarma kolaylığı nedeniyle en popüler seçenektir. Küçük köpeğinizi iç mekanda lazımlığı kullanması için eğitmeyi planlıyorsanız, köpekler için özel olarak tasarlanmış iç/dış mekan halı lazımlık istasyonları iyi seçeneklerdir.

Köpeğinizi Çiş Pediyle Tanıştırın

Yavru köpeğinizin seçtiğiniz lazımlık pedlerini görmesine ve koklamasına izin verin. Bu, yeni öğeye alışmasına yardımcı olacak, böylece tuvalet zamanında ondan korkmayacak. Lazımlık zamanında söylemeyi planladığınız “Tuvalete!” gibi tutarlı bir komutu tekrarlarken yavru köpeğinizin ped üzerinde yürümesine izin verin.

Köpeklerin çiş pedleriyle tanışması

Yavru Köpeğinizin Ne Zaman Tuvaletini Yapacağını Tahmin Edin

Yavru köpeğinize lazımlık eğitimi verirken, ne zaman lazımlığa gideceğini tahmin edebilmeniz için onları yakınınızda tutmanız gerekir. Yavru köpeğinizin idrara çıkmak veya dışkılamak zorunda olduğunu tahmin etmenize yardımcı olacak, izlemeniz gereken birkaç önemli zaman ve davranış vardır:

  • Yavrular genellikle uyuduktan, yemek yedikten, içtikten ve oyun oynadıktan sonra lazımlıklarını alırlar. Yavru köpeğiniz bunlardan birini yaptıktan sonra, yaklaşık 15 dakika sonra onu almak ve idrara çıkmak veya dışkılamak zorunda kalacağı beklentisiyle lazımlık üzerine yerleştirmek isteyeceksiniz.
  • Yavru köpeğiniz bir oyuncağı oynamak veya çiğnemek yerine yerde burnunu çekmeye başlarsa, bu lazımlığa gitmesi gerektiğinin iyi bir göstergesidir. Bunu yapmaya başlarsa, onu alıp çiş pedine yerleştirmek isteyeceksiniz.
  • Yavru köpeğinizin her iki ila üç saatte bir lazımlığa gitmesi gerekebilir. Yavru köpeğinizi birkaç saatte bir çiş pedine götürme alışkanlığı edinin.

Köpeğinizi Ödüllendirin

Yavru köpeklerle harikalar yaratan övün ve davranın. Yavru köpeğiniz lazımlık yastığına tuvaletini yaparsa, onu hemen övdüğünüzden emin olun. Bu, heyecanlı bir ses tonuyla, yavru köpeğinizi okşayarak veya ona sadece lazımlık zamanı için ayrılmış özel, yumuşak bir muamele vererek sözlü olabilir.

köpeğinizin tuvalet ihtiyacını anlama

Tutarlı Olun

Yavru köpeğinizi düzenli bir programda tuvalete götürün. Bu, yavru köpeğinizin ne zaman lazımlığa ihtiyacı olabileceğini tahmin etmenizi kolaylaştıracaktır. Her seferinde aynı komut ifadesini söyleyin.

Yavru köpeğiniz kendi kendine lazımlık pedine gitmeye başlayana kadar lazımlık pedini aynı yerde tutun. Yavru köpeğiniz lazımlık pedi üzerinde ne yapacağını öğrendikten sonra, onu yavaş yavaş kapıya yaklaştırabilir veya yavru köpeğinizin lazımlık pedi kullanmadan sonunda banyoyu kullanmasını istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Kaçınılması Gereken Eğitim Hataları

Yavru köpeğinizi çiş pedini çekmeye veya çiğnemeye, üzerinde yemek yemeye veya üzerinde oynamaya teşvik etmeyin. Bu, lazımlık pedinin amacının ne olduğu konusunda yavru köpeğinizin kafasını karıştırabilir.

Yavru köpeğiniz bunun ne işe yaradığını anlayana ve sürekli tuvalete gidene kadar lazımlık pedini hareket ettirmeyin. Yavru köpeğinizin almaktan gerçekten heyecan duyduğu bir muamele bulduğunuzdan ve kullandığınızdan emin olun. Bu, eğitim sürecine yardımcı olacaktır.

Sorunlar ve Prova Davranışı

Yavru köpeğiniz lazımlığa zamanında yetişemiyorsa, onu genellikle oynadığı veya yediği yere yaklaştırmayı deneyin ve sonunda ona lazımlığı dışarıda öğretmeyi hedefliyorsanız, yavaşça kapıya yaklaştırın.

kopeklere zil takmak

Yavru köpeğinize göz kulak olmakta sorun yaşıyorsanız ve bakmadığınız zamanlarda kazalar oluyorsa, aşağıdaki stratejileri deneyin:

  • Nerede olduğunu duymanıza yardımcı olması için yakasına bir zil ekleyin.
  • Yavru köpeğin arkasından sürüklenmesi için tasmayı açık bırakın, bu da takip etmeniz için bir miktar iz bırakacaktır.
  • Yavru köpeğinizi bir sandığa veya egzersiz yuvasına koymayı düşünün; bu, köpekler de uyudukları yeri karıştırmayı sevmediği için lazımlık olması gerektiğinde sızlanmaya teşvik edebilir.

Yavru köpeğiniz sürekli idrar yapıyor gibi görünüyorsa, bazı köpek yavrularının sahip olduğu bilinen olası sorunlar hakkında veterinerinizle konuşun.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here