Köpeklerin Gök Gürültüsünden (Fırtına Fobisi) Korkma Nedenleri

0
865

Köpeklerde fırtına fobisi veya kaygısı, birçok köpek için oldukça yaygın ve çok gerçek bir sorundur. Fırtına fobisi olan köpekler, fırtınalar sırasında aşırı derecede çılgına dönebilir ve korkuyla boğulabilir. Astrofobi bunun için teknik terimdir: gök gürültüsü ve şimşek korkusu.

Köpeklerde Gök Gürültüsü Korkusu

Köpeklerinin bu korkuyu yaşadığını gören sahipler genellikle kendilerini çaresiz ve hüsrana uğramış hissederler. Köpeklerde fırtına fobisine neyin neden olduğunu öğrenin ve köpeğiniz ve kendi iç huzurunuz için bunu nasıl yöneteceğinizi öğrenin.

Fırtına Fobisinin Nedenleri

Bir köpeğin gök gürültülü fırtınalardan korkmasına neyin neden olduğunu kesin olarak bilmenin bir yolu yoktur. Ancak köpekler hakkında bildiklerimize dayanarak tahmin yürütebiliriz. Fırtına fobisinin muhtemelen birden fazla nedeni vardır ve nedenler köpekten köpeğe değişir. Bunun en belirgin nedeni gök gürültüsünün yüksek sesinden kaynaklanmaktadır.

Birçok köpek gürültü fobisinden muzdariptir ve gök gürültüsü birkaç korkutucu sesten sadece biridir (diğerleri havai fişek, silah sesleri vb. içerir). Ancak korkunun nedeni gürültü ile sınırlı olmayabilir. Barometrik basınç ve nemdeki değişiklikler köpeğinizin duyularını etkileyebilir ve muhtemelen kulaklarında rahatsızlığa neden olabilir.

Artritik köpekler veya ortopedik rahatsızlıkları olanlar, hava dalgalanmalarına karşı daha hassas olduklarından normalden daha fazla ağrı yaşayabilirler. Fırtına fobisinin bir başka olası nedeni de travmatik bir deneyimle ilişkilendirilmesidir.

Ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak bir fırtına sırasında köpeğinizin geçmişinde çok stresli veya korkutucu bir şey meydana gelmiş olabilir. Son olarak, genetik yapı, fırtına korkusuna katkıda bulunan bir faktör, hatta tek sebep olabilir.

Fırtına Fobisi İşaretleri

Köpeğiniz fırtınalar sırasında endişeli, hiperaktif, yıkıcı veya münzevi görünüyorsa, muhtemelen fırtına fobisi ile uğraşıyorsunuzdur. İşaretler genellikle oldukça açıktır, bu yüzden muhtemelen köpeğinizin fırtına fobisi olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Birçok köpek adım atacak, nefes nefese kalacak veya sessizce sızlanacak. Bazıları yapışkandır ve ilgi ister. Diğer köpekler korkudan donarak saklanacaklar.

Köpeğinizin korkulu davranışı ilk başta belirsiz olabilir, ancak zamanla daha da kötüleşebilir ve sonunda köpeğiniz için çok tehlikeli olan tam gelişmiş panik ataklar haline gelebilir. Fırtına fobisi olan köpeklerin uygunsuz şekilde idrara çıkması ve/veya dışkılaması nadir değildir.

Anksiyete ve korkunun belirgin işaretleri, fırtına gelmeden çok önce başlayabilir, bu nedenle normal hava koşullarında meydana gelen işaretleri not edin. Köpeğiniz muhtemelen bulabileceğiniz en iyi hava tahmincisidir.

Fırtına Fobisini Önleme ve Tedavi Etme

Köpeğinizin fırtına tetikleyicilerine olumsuz tepki vermesini önlemek veya en azından tepkiyi en aza indirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Her şeyden önce, köpeğinizi fırtınalar sırasında asla dışarıda bırakmayın. Ardından, kendi davranışınızı ve evdeki diğer insanların davranışlarını inceleyin.

Köpeğiniz, fırtınayla ilgili olmasa bile insan kaygısına, korkusuna ve stresine tepki verecektir. Rahat ve iyimser kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Belki de yapabileceğiniz en önemli şey, her zamanki rutininize devam etmektir. Evcil hayvanınızı rahatlatmak tamamen iyidir ve kötü davranışları teşvik etmez.

Köpeğinizi fırtınalar (veya diğer korku ve endişe kaynakları) sırasında rahatlatmanın yolları vardır. Deneyebileceğiniz bir şey, evinizin en sessiz yerinde rahat bir saklanma yeri sağlamaktır. İçinde yumuşak bir yatak bulunan ve üzeri kalın bir battaniyeyle örtülü bir sandık, köpeğinizin kendisini daha güvende hissetmesini sağlayabilir. Gürültüyü bastırmak için müzik veya beyaz gürültü çalmayı deneyin.

Köpeğiniz sakinleşirse ve fırtınaya tepki vermeyi bırakırsa, sakin övgü ve ödüllerle karşılık verin. Temel komutları uygulayarak veya halat çekme oyunu oynayarak köpeğinizin dikkatini fırtınanın geri kalanından uzaklaştırmayı düşünün.

Köpeklerde fırtına korkusu

Şiddetli fırtına fobisi olan köpeklerin bir profesyonelin yardımına ihtiyacı olacaktır. Bir veteriner davranışçı, bir duyarsızlaştırma veya koşullandırma programı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Rescue Remedy gibi bitkisel tedaviler de dahil olmak üzere potansiyel tedaviler hakkında birincil veterinerinizle konuşun.

Çoğu durumda, reçeteli ilaçlar duyarsızlaştırma veya koşullandırma ile birlikte çok başarılıdır. Birçok köpek sahibi bu tür ilaçlardan çekinse de, faydaları araçlardan daha fazladır. Veterineriniz, bir fırtınanın ilk belirtisinde verilebilecek Trazodone veya Sileo gibi bir anti-anksiyete ilacı reçete edebilir. Bazı köpeklerin, kaygıyı kontrol altında tutmak için günlük olarak verilen daha uzun süreli ilaçlara ihtiyacı olacaktır.

Fırtına fobisi zamanla daha da kötüleşeceğinden, işaretleri ilk fark ettiğinizde harekete geçmek önemlidir. Fobiyi çok şiddetli hale gelene kadar tedavi etmeyi beklemeyin – tersine çevirmek çok daha zor olacaktır. Stres insanlar için nasıl bir sağlık riskiyse, köpekler için de aynısı geçerlidir. Fırtına fobisi, köpeğinizin sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek çok ciddi bir sorun haline gelebilir. Köpeğiniz için şimdi harekete geçin.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here