Sibirya Kurdu Husky Özellikleri

1
1357

Yetişkin bir Sibirya kurdu sahiplenmeyi düşünüyorsanız. Ya da yeni doğmuş bir sibirya kurdunu alıcaksanız. Bu durumu önce araştırmanız gerekiyor çünkü köpek karakteri size uygun mu?  Diğer hayvanlarla sosyal ilişkileri nasıl? Özel bakımı nasıl yapılmalı? Tüm bu sorulara ve daha fazlasına cevap almak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Sibirya Husky Özellikleri

Sibirya huskyinin nereden geldikleri tartışılan bir konudur. Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri kendilerinden geldiklerini idda ettikleri için tam olarak nereden geldiğini bilemiyoruz.

Dünyada’ki en eski ırk olarakta bilinirler tarihleri yaklaşık 3 bin yıla dayanır. Oynak, çevik, atik ve atletik bir yapıya sahiptirler. Açık ve serin havalarda egzersiz yapıp oyun oynamayı çok severler. Doğası gereği koşmaya yatkın oldukları için sürekli egzersiz yaptırmanız gerekir. Eğer deniz kenarında bir yerde yaşıyorsanız günlük 1 saat yüzmesi bütün egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır. İsterseniz yürüyüşe isterseniz doğa gezisine istersenizde bisikletle giderken tasmalı bir şekilde yanınızda götürün. Ama tasmasını mutlaka tutun. Çünkü dikkatini çekecek bir şey olursa tasasızca gitmiş olacaktır. Ona kızak veya araba çekmeyi öğretmek büyük bir haz verir. Sibirya Huskyleri sosyal bir köpek ırkıdır. Arkadaşlık kurmayı severler. Eğer bulunduğu yerde arkadaşları yoksa bu onlar için büyük bir yıkımdır.

Sibirya kurtları diğer ırklarla arkadaştır. Ancak çok yüksek bir av arayışındadır. Eğitimli bir şekilde yetiştirilmezse kedileri yok edebilir. Sibirya kurtları tavşan ve gelinciklerle bir yerde tutulmamalıdır. Yaşadıkları yerin duvarları yüksek ve güvenli olmalı. Özelliklerinden birisi de kaçış ustası olmalarıdır. Eğer kaçarsa etrafta ki evcil hayvanları taciz edebilir ve onlara zarar verebilir.

Köpek Sahibi Olmak İstiyorsan

 • Orta büyüklükte tüylü, sevimli ve aynı zamanda kurt olmasını istiyorsan.
 • Atletik ve özgür ruhlu olmasını istiyorsan.
 • Soğuktan etkilenmesin dış mekanlarda eğlensin istiyorsan.
 • Koştuğunda yürüdüğünde seni durmadan takip edecek birisini arıyorsan.
 • Doğada, parkta, karda, yağmur da durmadan vakit geçirebileceğin birisini istiyorsan.
 • Yabancılarla anlaşan köpeklerle oynayan birisini istiyorsan.

Sibirya Kurdu Doğru Tercih Olabilir.

Eğer Uğraşmak İstemiyorsan

 • Güçlü egzersizlerler sizi yorucaksa.
 • Yalnız kaldığında ve sıkıldığında ulumasının devam etmesini istemiyorsan.
 • Macera peşinde bahçenizden kaçmasını istemiyorsan.
 • Kediler gibi evde koşup yer kapmasını istemiyorsan.
 • Sorumluluk almak istemiyorsan

Sibirya Kurdu Doğru Tercih Değildir

1) Memnun kalmaları için egzersiz ve aktivite yaptırmak

Kızakla kayma, Arabaya binme, Doğa yürüyüşleri, ve diğer etkinlikler için uygun bir köpek ırkıdır. Özellikleri serin iklim şartlarında bakılmasını tavsiye ederiz. Atletik bir çalışma köpeği istiyorsanız bu köpek ırkı size uygun olacaktır. Sibirya kurtları hiç bir zaman sadece evcil hayvan olmamıştır. Enerjilerini dışarıya atamadığı zamanlar da uluma olaylarını öne çıkarırlar. Eğer sibirya kurdu sıkılmışsa ondan herşeyi bekleyebilirsiniz. Kanepenizin yaylarını dışarıya çıkarabilir. Alçıpanı çiğneyebilir, veya bahçenizde kocaman bir boşluk görebilirsiniz sıkıldığından bahçenizi kazıyabilir. Bu durumdan memnun olur ve böyle ün salmıştır.

2) Takip içgüdüleri

Çoğu köpeklerin kovalama özellikleri vardır Sibirya Kurtları çoğu köpek ırklarından daha fazla bu içgüdüye sahiptir. özellikle kedi geyik gibi hayvanları kovalamayı ve takip etmeyi çok severler.

3) İnatçılık huyları

Sibirya kurtlarının kendilerine özel zihinleri vardır ve bu zihinlerinin çoğunluk olan kısmını inatçılık için kullanırlar. Memnun etmeye istekli değildirler. Onlara HAYIR kelimesini öğretmezseniz sizi dinlemeyecektir. Alfası olup hayırı bildiklerinde, size itaat edip hayatınızda çok güzel yerlere geliceklerdir.

4) Gürültü, Ses, Hareket

Eğer dışarıda değilseniz ya da komşunuz yoksa Sibirya kurtlarını asla gözetimsiz serbest bırakmayın. Sıkıldığında ki ulumaları komşularınızı rahatsız edecektir. Hatta polisi aramalarına neden bile olabilir böyle durumlarda bahçe kapısını açın ve onunla birlikte dışarıya çıkın.

5) Kaçış girişimleri

Bir çok köpek gibi Sibirya kurtları’da macera arayışındadır. Çitinizin üzerinden veya altından geçecek zeki kaçış sanatçılarıdır. Bu yüzden çitinizi yüksek yapabilirsiniz altını kazmaması içinde tel çekebilirsiniz. Bazı Sibirya kurtları çatısı olan bir yerde tutulabilir.

6) Ağır dökülme

Sibirya kurtları uzun tüylü köpek ırklarındandır. Bu yüzden mevsim geçişlerinde çok tüy dökebilir. Giysilerinizde, mobilyalarınızda, halılarınızda tüy bulabilirsiniz. Günlük tarama ve vakumlama sizin için bir yaşam haline gelecektir. Bu onların özelliğidir, böyle yaşamaya alışmanız gerekecektir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here