Köpeklerin En Çok Yakalandığı 10 Köpek Hastalığı

0
116

Köpeğinizin hasta olmasının birkaç nedeni vardır. Köpeğinize iyi bakmanız risklerini azaltabilir, ancak yine de ortaya çıkabilecek bazı sağlık sorunları vardır. Köpeğinizi sağlıklı tutmak için adımlar atmak, bu gibi sorunların görülme sıklığını en aza indirebilir.

köpekleri en çok yakalandığı köpek hastalıkları

Ek olarak, rutin sağlık muayeneleri için veterinerinizi görmek, sağlık sorunlarını kontrolden çıkmadan keşfetmenize yardımcı olabilir. Köpeğinizi her zaman herhangi bir hastalık belirtisi için izleyin . Köpekleri etkileyebilecek birçok sağlık sorunu vardır. Aşağıdakiler en yaygın olanlardandır.

1) Cilt Sorunları

köpeklerde cilt hastalıklarıBirçok köpek çeşitli cilt sorunları yaşar. Kaşıntı ve kaşınma, köpeklerde cilt sorunlarının tipik belirtileridir. Cilt kırmızı, iltihaplı, pul pul, pullu veya başka bir şekilde anormal görünebilir. Ayrıca saç lekelerini de kaybedebilirler.

Bir köpeğin alerjiler, parazitler, cilt enfeksiyonları ve daha fazlası dahil olmak üzere cilt sorunları geliştirmesinin birkaç nedeni vardır. Köpeğinizin sürekli kaşıma veya çiğneme ise cilt anormal görünüyorsa köpek büsbütün perişan hale gelmeden önce veya veteriner bakın.

2) Kulak Enfeksiyonları

Köpeklerde kulak hastalıklarıKulak enfeksiyonları genellikle köpeklerin kafalarını sallamasına ve kulaklarını kaşımasına neden olur. Çoğu zaman, kulak akıntısı veya birikinti vardır ve kulaklarda kötü bir koku olabilir.

Kulak enfeksiyonları kaşıntılı ve hatta ağrılı olabilir. Tedavi edilmediğinde ciddi hasara neden olabilirler. Köpek bir veya iki gün fazla bir kulak enfeksiyonu belirtileri sergiliyor ederse, veterinere gidin. Kulak enfeksiyonları bazen cilt sorunlarına eşlik eder. Ek olarak, alerjilerle ilgili olabilirler.

3) İdrar Yolu Enfeksiyonları

Köpeklerde İdrar Yolu enfeksiyonlarıKöpeklerde idrar sorunları yaygındır. Eve işeyen bir köpekle uğraşmak çok sinir bozucu. Birçok işletme sahibi bunu davranışsal sorunlara veya eğitim eksikliğine bağlamaktadır.

Bununla birlikte, köpeğinizde, özellikle de yavruysa veya altta yatan başka tıbbi durumları varsa, idrar yolu enfeksiyonu olabilir.

İYE belirtileri arasında uygunsuz idrara çıkma, sık idrara çıkma, artan susuzluk, kanlı idrar ve uyuşukluk bulunur. Bu semptomlar böbrek hastalığı ve diyabet gibi diğer tıbbi durumlarla da ilişkili olabilir, bu nedenle bu size tanıdık geliyorsa, idrarın kontrol edilebilmesi için köpeğinizi veterinere götürün.

4) Kusma

köpeklerde kusmaBir köpeğin kusma geliştirmesinin pek çok nedeni vardır. Köpeğiniz her kustuğunda veterinere gitmeniz gerekmese de, bu görmezden gelinecek bir şey değil.

Kusma toksisite, gastrointestinal tıkanıklık veya diğer ciddi hastalıkların bir işareti olabilir. Nedeni de diyet patavatsızlık olarak basit olarak olabilir. Tahmin etmeye çalışmayın; Köpeğiniz kusmaya devam ederse veya ishal, iştahsızlık veya halsizlik gibi başka semptomlar varsa, veterinerinizi dahil etmelisiniz.

5) İshal

Köpeklerde ishalİshal, kusmaya eşlik edebilir veya sadece kendi başına ortaya çıkabilir. İshalin potansiyel nedenleri kusmaya benzer. Bir veya iki ishal olayı acil bir durum olmasa da, devam eden ishal dehidrasyona neden olabilir.

İshal devam ederse veya kusma ve/veya uyuşukluğa eşlik ederse veterinerinize görünün.

6) Parazitler

Köpeklerde parazit hastalıklarıParazitler, köpeğinizin dünyasında her yerdedir. Pire ve keneler gibi dış parazitler veya kalp kurdu ve bağırsak solucanları gibi iç parazitler olabilirler.

Neyse ki, genellikle aylık önleyici tedavilerle parazitlerin köpeğinize saldırmasını önlemenin yolları vardır. Köpeğinizi koruyabilmek için kendinizi köpek parazitleri hakkında eğitin.

7) Diş Hastalığı

Köpeklerde diş hastalıklariDiş hastalığı (özellikle periodontal hastalık, diş etleri ve diş eklerinin bir hastalığı), köpekler için ciddi ve sıklıkla gözden kaçan bir sağlık sorunudur.

Köpeklerde ağız kokusu normal değildir ve diş hastalıklarının bir işareti olabilir. Köpeğinizin ağzındaki plak ve tartar, tehlikeli bakterileri barındırarak dişlere ve diş etlerine zarar verir.

Daha da kötüsü, bakteriler kan dolaşımına girerek vücutta kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi diğer ciddi sorunlara yol açabilir. Köpek korumak anahtarıdır önleme .

8) Obezite

Köpeklerde obezite hastalığıObezite köpeklerde sık görülen bir sağlık sorunudur. Aynı zamanda en önlenebilir biri. Obezite diyabet, kalp hastalığı ve ortopedik problemler gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Neyse ki, uygun diyet ve egzersiz yoluyla obezite önlenebilir (ve genellikle tersine çevrilebilir).

9) Artrit

Köpeklerde artrit hastalığıArtrit, vücuttaki bir eklemin veya birden fazla eklemin iltihaplanması olarak tanımlanır. Köpeklerde artritin en yaygın şekli, Dejeneratif Eklem Hastalığı olarak da adlandırılan osteoartrittir.

Osteoartrit en sık yaşlılarda görülür, ancak eski yaralanmaların veya kalça displazisi gibi doğuştan gelen bozuklukların bir etkisi de olabilir. İyi haber genellikle yönetilebilir olmasıdır. Köpeğinizin osteoartriti olduğundan şüpheleniyorsanız, seçenekler hakkında veterinerinizle konuşun.

10) Toksisite/Zehirlenme

Köpeklerde zehirlenmeKöpekler meraklıdır ve genellikle yiyecek odaklıdır. Bu nedenle, zehirlenme veya toksisiteye duyarlı olmaları şaşırtıcı değildir.

Toksinler birçok biçimde gelir ve sıklıkla (ancak her zaman değil) yutulur.

Bitkiler, ilaçlar, ev eşyaları ve hatta bazı yiyecekler köpeğinizi zehirleyebilir. Köpeğinizin ortamında hangi tehlikelerin olabileceğini öğrenin.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here