Golden Retriever 15 Özelliği

0
2068

Golden Retriever ırkı isminden de belli olduğu üzere altın parlak tüylerinden dolayı verilmiştir. Boyutu orta büyüklüktedir, Kaslı ve fit görünümleri vardır. Dost canlısıdırlar, en akıllı köpek ırklarından biridirler. parlak gözleri kısa kulakları ve düz ağız yapıları vardır.

Golden Retriever Hakkında

Golden Retriever ırkı bu dünyada ki en iyi aile köpeklerinden biridir. Neşeli, gösterişli, herkese karşı güvenilirdir. Daha önce köpek sahibi olmayan insanların hatalarını affederler. Bu cinsle günde 1ile2 saat arasında yürüyüş yapmanız yeterli olacaktır. oyun oynamayı severler, haftada bir gün sağlam bir koşu onların bütün enerjisini alıcaktır. Herkesle dostça anlaşabilirler. Bir golden retriever köpeği her zaman olduğu gibi heyecan ve çoşkuyla kalabilir. Bu nedenle bazı durumlar da sakin olması için ve görgü kurallarının öğrenmesi için temel itaat eğitimi alabilir. Bir golden köpeğinin kalbiyle, yüreği temiz ve saftır ama inadı vardır bu yüzden onunla iyi bir pazarlık etmeden dediğini yapmayınız.

Bir Köpek İstiyorsan

 • Oldukça tüylü olsun istiyorsan.
 • Diğer hayvanlarla anlaşsın istiyorsan.
 • Kararlı ve herkese güvenmesini istiyorsan.
 • Büyük ve atletik olsun istiyorsan.
 • Neşeli ve oyuncu bir köpeğin olsun istiyorsan.
 • Akıllı ve Eğitime çok müsait olsun istiyorsan.

Golden Retriever cinsi size uygun olacaktır.

Eğer Uğraşmak İstemiyorsan

 • Her gün gezdirmeyeceksen.
 • Özellikle gençken oynamayacaksan.
 • Sürekli bir şeyleri çiğnemesini ve bir şeyler taşımasını istemiyorsan.
 • Ağır tüy dökülmesini istemiyorsan.
 • Tüylerinin birbirine girmemesi için taramak istemiyorsan.
 • Çok sayıda ciddi sağlık sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsan.

Golden Retriever cinsi size uygun olmayacaktır.

Golden Retriever’lerin temel özellikleri

1) Bakım: Bazı Golden Retriever’lerin taranması diğer köpek ırklarına göre daha zordur. Sebebi ise uzun altın renginden olan tüyleridir. Eğer düzenli taranmazsa tüyleri birbirine girer ve hiçte sağlıklı olmaz. Bu durumu düzeltmek için makine traşı bile yapmanız gerekebilir. Aralarda tüylerini kısaltıp tararsanız sağlıklı görünüme sahip olacaktır.

2) Gençliğinde yüksek enerji: Genç olduğu zamanlar da golden Retrieverler, (1ile3 yaşına kadar) Dinç ve atiktirler. Zıplamayı ve koşturmayı çok severler. Eğer evde koşuşturmayı seven birisi varsa Golden Retriever ırkıyla çok iyi anlaşıcaktır.

3) Yeterli egzersiz ve zihinsel eğitim: Golden Retrieverler atletik ve akıllı köpeklerdir. Asıl geliştirilme amacı av köpeği şeklindedir. Enerjilerini göstermek ve açığa çıkarmak için sürekli bir şeylerin peşindedirler. Günlük enerjilerini atmak için onlarla en az 1 saat yürümeniz gereklidir. Zihinsel eğitimi için temel itaat eğitimi verebilirsiniz.

4) Tüy Dökülme ve Köpek kokusu: Golden Retrieverler isminden de geldiği üzere altın uzun tüylere sahiptirler. Bu tüylerin güzel olduğu kadar kötü yanları da vardır. Uzun oldukları için dökülmeye çok müsaittirler. Zamanla giysilerinizde ve ev eşyalarınızda oldukça fazla tüy bulucaksınız. Bu durumu en aza indirgemek için traş ve bakım olması gerekmektedir. Golden Retrieverlerin ayrıca ağır bir kokuları vardır. Ve bu koku oldukça fazla tehlike yaratır. Eğer alerjisi olan yakınınız varsa birlikte yaşaması sorun olucaktır.

5) Sağlık Sorunları: Her güzel köpek ırkının arkasında kötü bir hastalık yatar. Golden Retriever cinsleri de bunlardan bir tanesidir. Pek çok golden köpekler 12 veya 13 yaşına kadar yaşarlar. Ancak o yıllara kadar mutlaka sağlıklı olmaları beklenilemez. Kronik rahatsızlıkları diğer köpek ırklarına göre daha ağır olabilir. Bu durum 6 yaşındayken daha çok başlanılması beklenir. 6-7-8 yaşlarında eklem, kemik hastalıklarına ve kalp hastalığına başlangıç yapabilir. Çok yaygın olan cilt hastalıkları ve alerjilerinden dolayı mama diyeti yapılmalıdır. Gerçek et ve sebzeden oluşan mama verilmelidir. Tahıldan uzak tutulmalıdır.

Golden Retriever köpek ırkının 15 özelliği

 1. Havlamazlar: Büyük atletik ve neşeli olabilirler ama ne kadar heyecanlı olursalar olsunlar havlamazlar. Golden Retriever yavruları bile sessiz sakin kalmayı bilirler. Yani bir bekçi köpeği arıyorsanız bu ırk size göre olmayacaktır. Eğer sevimli ve ilgi çekici bir köpek istiyorsanız Tam size göre bir köpek ırkıdır.
 2. Diğer Hayvanlarla İyi Geçinirler: Golden Retriever köpek ırkları. Diğer hayvanlarla aynı sosyal ortamda yetiştikleri durumunda. Onlarla vakit geçirmekten çok zevk alırlar ve uyumlu bir ev ortamı oluşabilir.
 3. Harika Yüzücüdürler: Denize veya havuza gitmeyi seviyor musunuz? bu köpekler de sizin gibi gitmeyi çok seviyorlar. Golden Retrieverlerin ayak patilerinde daha verimli yüzmeleri için perdeli ayakları vardır. Bu cinsleri yüzerken izlemek insana büyük bir zevk verir.
 4. Uzun yol gezileri için uyumlulardır: Golden Retrieverler size uyum sağlayan köpek ırklarıdır. Bu durumda da size zorluk çıkarmayacaktır. Evden çalıştığınızda size uyup yolculuk yaptığınızda da bu durumu sürdürebilecek özellikleri vardır. Telaşlı değildirler ve bir kriz yaratmazlar.
 5. Ruh sağlığınıza yardımcı olabilirler: Bilim insanlarına göre, diğer köpeklerde de olduğu gibi köpeğinizle uyumak kaygı ve depresyonunuzu azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu cins sizin uyumanıza yardımcı olabilicektirler. Uzun yumuşak tüyleri yastık görevi görebilir ve sizi rahatlatabilir.
 6.  Sarılmayı severler: Rahatsız olduğunuzda veya moraliniz bozuk olduğunda bir sarılmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumu hisseden Golden Retriever ırkları sizin yanınıza gelip sarılmanızı bekleyebilir. Eğer gerçekten konuşacak birisine ihtiyacınız yoksa golden köpeğiniz size yetip artacaktır.
 7. Memnun etmeyi severler: Bu hayvanlar sahiplerini insan arkadaşlarını memnun etmeyi çok severler. Bu yüzden bu hayranlık, merhamet ve şefkatle karşılanırsa önünüzden hiç ayrılmazlar.
 8. Eğitilmesi kolaydırlar: En zeki köpek ırkı olarak bilinen Golden Retriever köpek ırkları Öğrenmeyi severler Temel itaat eğitimini kolaylıkla alabilirler. Eşyaları ağızda taşıma ve oyun arkadaşına getirme konusunda oldukça iyidirler.
 9.  Nazik Devler:  Golden Retrieverler, boyutunun büyük olması ve çok enerjik oldukları için insanların ilgilerini çekerler. Pek çok insan nazik köpek sevmeyebilir. Golden köpek ırkları. Terapi ve hizmet olarak kullanılabilir.
 10. Seni dışarı çıkarıcaktır: Koltukta uzanıyorsun ve kalkmaya üşeniyorsun? Golden köpekler bunu hissederler ve sizi o koltuktan kaldırmak için elinden geleni yaparlar. Yürüyüşe çıkacak kadar disiplinli olmasanız bile. Sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekir. Köpeğinizi günde en az 1 saat yürütmek zorundasınızdır.
 11. Kendilerine çok güveniyorlar: Tavırlarına bakıldığında her şey anlaşılıyor. Sakin, Dost canlısı ve rahattırlar. Muhteşem bir duruşa sahiptirler. Başlarını dik tutmaları ve yürüyüş tarzları tamamiyle havalı görünümleri vardır.
 12. Umutsuzca adanmışlar: Belki hüzünlü yavru gözlerle size bakabilir, bu tamamiyle onların duygusal olduklarını gösterir. Aşk için sonsuz kapasite gibi görünen bir şeye sahiptirler. Kapıda anahtarınızı duyar duymaz selamlarlar yada yanınıza gelip otururlar. Herkesle arkadaş olsalarda önce siz gelirsiniz. Gerçek olalım Gününüzü güzelleştirecek gerçek köpek ırkıdır.
 13. Onlar kesinlikle eğlence düşkünüdürler: Bu sevimli, cins neredeyse hiç bir zaman getirme oyunu ve eğlence oyunlarına hayır diyemezler. Golden retriever, Ailenin tüm üyeleriyle bütün gün oyun oynayabilirler. Her zaman eğlenceye hazırdırlar. İnsanlara karşı naziktirler ve aktif olana ayak uydururlar.
 14.  Herşeyi koklayabilirler: Uzun burunları ve geniş ağızları oldukları için golden retriever köpekleri mükemmel koklayıcılardır. İyi bir koku alma duyuları vardır. O yarım keki bulamazsanız sizi o keke götürecektir.
 15. Yüzleri sizi etkileyecektir: Eğer kötü bir sebebiniz yoksa onlara bakın ve hissedin çok güzeldirler. Sizi doğrudan etkileyen duygusal gözleri vardır. Tatlı,kibar mizacına kadar, karşı koyamazsınız bu köpek ırkı diğerlerinden çok daha mutludurlar.

Golden Retriever Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Golden Retriever sahibine sadık mı?

Oldukça sahibine sadıktırlar. Bununla birlikte zeki köpek ırkı olan golden retrieverlerin en büyük özellikleri merhametli ve duygusal olmalarıdır.

Golden Retriever alırken nelere dikkat etmeliyim?

Golden retriever alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi saf ırk olmasıdır, bununla birlikte sağlık durumuna bakmalısınız.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here